Քաղաքական11:59, 03 Հունվար 2022
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Թուրքիայի ղեկավար Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց են ուցնեցել: Այդ մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ Կողմերը  քննարկել են Անդրկովկասում, Սիրիայում և Լիբիայում տիրող իրավիճակը, անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ ռուսական առաջարկները։
«Բարձրաձայնվել են նաև միջազգային թեմաներ, ներառյալ Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգությունը երաշխավորող պայմանավորվածությունները իրավաբանորեն ձևակերպելու առաջարկները, Անդրկովկասի իրադրությունը, Սիրիայի և Լիբիայի  կարգավորման հարցերը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ղեկավարներն ամփոփել են երկկողմ համագործակցության  արդյունքները և  պատրաստակամություն հայտնել ընդլայնել համագործակության ոլորտները։
Ուշագրավ է, որ մի շարք թուրքական կայքերը գրել են, որ Պուտինն ու Էրդողանը քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, սակայն Կրեմլի հայտարարությունում այդ մասին ոչինչ չի ասվում:

Политика12:05, 03 январь 2022
Президент России Владимир Путин и его турецкий коллега Реджеп Тайип Эрдоган в ходе телефонного разговора обсудили российские предложения по гарантиям безопасности, ситуацию в Закавказье, Сирии и Ливии, сообщили в пресс-службе Кремля.
"Были затронуты и международные темы, включая известные предложения о выработке юридически оформленных договоренностей, гарантирующих безопасность Российской Федерации, ситуацию в Закавказье, вопросы сирийского и ливийского урегулирования", — говорится в сообщении.
Кроме того, президент РФ Владимир Путин и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе телефонного разговора подтвердили настрой на дальнейшую активизацию взаимовыгодного партнерства между Россией и Турцией, сообщили в пресс-службе Кремля.
Обменявшись поздравлениями по случаю наступившего Нового года, Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган подвели основные итоги двустороннего сотрудничества и подтвердили настрой на дальнейшую активизацию взаимовыгодного партнерства между Россией и Турцией, говорится в сообщении.