Քաղաքական11:29, 17 Հունվար 2022
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամայի հրավերով հունվարի 17 մեկնում է Ալբանիա:
Թուրքիայի նախագահականի հաղորդմամբ՝ մայրաքաղաք Տիրանայում տեղի ունենալիք մի քանի հանդիպումների ընթացքում թուրքական ու ալբանական կողմերը պիտի քննարկեն երկկողմ համագործակցության տարբեր ոլորտներին առնչվող բազմաթիվ հարցեր:
Հունվարի 17-ին Էրդողանը ներկա կգտնվի 2019-ին Ալբանիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով ավերված Լաչ քաղաքում թուրքական պետական շինարարական կազմակերպության կողմից կառուցված բնակելի շենքերի բացման արարողությանը:
Թուրքիայի նախագահը կվերաբացի նաև «Թուրքական համագործակցության և համակարգման գործակալության» կողմից վերականգնված Էթհեմ Բեյի մզկիթը, որն Օսմանյան տիրապետության ժամանակաշրջանից պահպանված միակ մզկիթն է Տիրանայում:

Политика17:29, 17 январь 2022
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направился в понедельник с официальным визитом в Албанию. Визит организован по приглашению премьер-министра Албании Эди Рамы.
Самолет с главой государства на борту вылетел из стамбульского аэропорта Ататюрк в 11:00 по турецкому времени.Президента провожали вице-президент Фуат Октай и мэр Стамбула Али Йерликая.
Главу государства в ходе визита сопровождают глава МИД Мевлют Чавушоглу, глава МВД Сулейман Сойлу, министр окружающей среды, градостроительства и изменения климата Мурат Курум, министр молодежи и спорта Мехмет Мухаррем Касапоглу, министр обороны Хулуси Акар и министр культуры и туризма Мехмет Нури Эрсой.
В рамках визита будут обсуждены состояние и перспективы турецко-албанского сотрудничества.
В программе визита, участие турецкого лидера в церемонии сдачи в эксплуатацию жилых домов, построенных турецкой стороной в городе Лач для албанцев, пострадавших в результате землетрясения 2019 года.
Президент Эрдоган также примет участие в церемонии открытия после реставрации мечети Этхем Бея в Тиране. Глава турецкого государства выступит в парламенте Албании.