Քաղաքական18:18, 22 Փետրվար 2022
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Դոնեցկի ու Լուգանցկի անկախությունների ճանաչումը և այնտեղ խաղաղություն ապահովելու համար զինված ուժերին տված հանձնարարականը ուշագրավ արձագանք է գտել սոցցանցերի թուրքական տիրույթում:
Ըստ թուրքական «Haberler» լրատվակայքի՝ մի շարք օգտատերեր իրենց գրառումներում տեսակետ են հայտնել այն մասին, որ մի օր էլ Մոսկվան կցանկանա վերադարձնել 1921-ին Մոսկվայի ու Կարսի պայմանագրերով Թուրքիային փոխանցված Կարսի ու Արդահանի նահանգները:
Նման մտավախության պատճառն այն է, որ «1877-1878թթ. Օսմանյան կայսրություն-Ռուսաստան պատերազմի հետևանքով էին հիշյալ շրջանները փոխանցվել ռուսական կայսրությանը»:
Կայքը հիշեցրել է նաև, որ 2-րդ աշխարհամարտից հետո ԽՍՀՄ առաջնորդ Ստալինը նույնպես հավակնություններ էր ներկայացրել այդ տարածքների նկատմամբ, ապա առանձնացրել օգտատերերից մի քանիսի հրապարակումները, որոնց կարծիքով «Պուտինի հաջորդ թիրախը լինելու է Արդահանը»: Գրառումները ստորև՝
«Տեր լինենք Կարսին ու Արդահանին: Պուտինն այդ շրջանների վրա էլ է աչք տնկելու»:
«Ո՞վ կարող է երաշխավորել, որ Պուտինը վաղը չի կարող  Կարսի ու Արդահանի, ինչպես նաև նեղուցների մասին ասել այն, ինչ այսօր ասում է Ուկրաինայի մասին: Եթե Պուտինին Ուկրաինայում չկանգնեցնեն, հերթը մեզ կհասնի»:
«Իրականում Դոնբասը ռուսական հող է, բոլշևիկներն այն տվեցին Ուկրաինային: Այս տրամաբանությամբ ռուսները կարող են Կարսն ու Արդահանն էլ պահանջել»:
«Այս գործի վերջը լավ չի լինի: Չզարմանաք եթե 20 կամ 50 տարի հետո ռուսները, Կարս-Արդահան ասելով, դուրս գան մեր դեմ»:

Политика11:12, 23 Февраль 2022
Как известно на днях президент России Владимир Путин подписал указы, в которых поручил Вооруженным силам страны обеспечить поддержание мира в Донецкой и Луганской народных республиках (ДНР и ЛНР).
Решение Путина также обсуждалось и в турецких СМИ.
Как сообщает турецкий новостной сайт Haberler, несколько турецких пользователей высказали мнение, о том, что однажды Москва захочет вернуть провинции Карс и Ардаган, которые были переданы Турции в результате  Московского и Карского договоров.  По данным сайта, причина такого страха в том, что «в 1877-1878 гг. «В результате войны между Османской империей и Россией эти провинции были переданы Российской империи».
Также турецкий сайт напоминает о том, что  после Второй мировой войны лидер СССР Сталин тоже  имел претензии насчет Карса и Ардагана.
Затем турецкий сайт выделил публикации некоторых турецких пользователей, которые считают, что «следующей целью Путина будет Ардаган».
Ниже представляем комментарии пользователей:
«Давайте защитим Карс и Ардаган. Путин положил глаз и на эти провинции»
«По сути, Донбасс — это русская земля.  Большевики отдали ее Украине. По этой логике русские могут потребовать и Карс, и Ардаган».
"Все это не к добру. «Не удивлюсь, если через 20 или 50 лет русские, говоря Карс-Ардаган, выступят против нас».