Քաղաքական13:04, 20 Ապրիլ 2022
Թուրքիայի ու Իսրայելի նախագահներ Ռեջեփ Էրդողանն ու Իսխակ Հերցոգը հեռախոսարզրույց են ունեցել, որն ըստ թուրքական կողմի՝ անցել է «դրական և կառուցողական» մթնոլորտում:
Կողմերը քննարկել են թուրք-իսրայելական հարաբերությունները, ինչպես նաև Ալ-Աքսա մզկիթում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները:
Ըստ Հերցոգի՝ Իսրայելը պաշտպանում է Իսրայելում ապրող մարդկանց կրոնական իրավունքները՝ անկախ այն բանից մահմեդական են, քրիստոնյա, թե հրեաներ:
Նա կոչ է արել Էրդողանին միասնական ուժերով վերականգնել խաղաղությունը Երուսաղեմում:
Հերցոգը նաև հայտնել է, որ Իսրայելը շարունակում է ջանքեր գործադրել Ալ-Աքսա մզկիթի հարցում ստատուս քվոյի պահպանման համար, մանավանդ  այս օրերի մահմեդականների, հրեաների և քրիստոնյաների տոների ընթացքում:
Տեղեկացնենք, որ առնվազն 152 պաղեստինցի վիրավորվել է ապրիլի 15-ին մզկիթի ներսում իսրայելական ոստիկանության հետ բախումների հետեւանքով։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հերցոգը պատմական այց էր կատարել Թուրքիա: Կողմերը գլխավորապես քննարկել էին թուրք-իսրայելական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առչնչվող հարցեր:

Политика16:44, 20 Апрель 2022
Президент Израиля Ицхак Герцог провел во вторник, 19 апреля, телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. В канцелярии главы еврейского государства охарактеризовали беседу, состоявшуюся по инициативе турецкой стороны, «как доброжелательную и открытую».
Ранее Эрдоган обратился к Герцогу с предложением обсудить по телефону беспорядки на Храмовой горе в Иерусалиме и меры израильских властей по поддержанию безопасности, вызвавшие протесты со стороны ряда арабских государств.
Как сообщила канцелярия президента Израиля, турецкий лидер поздравил Ицхака Герцога с праздником Песах и попросил передать самые теплые пожелания евреям Израиля и диаспоры.
Затем состоялось обсуждение событий в Иерусалиме. Ицхак Герцог подчеркнул, что Израиль, вопреки лживым измышлениям, проявляет постоянную заботу о поддержании статус-кво на Храмовой горе и обеспечении свободы отправления религиозных культов. По словам израильского президента, этим вопросам уделяется особое внимание сейчас, во время праздников трех религий — Песаха, Пасхи и Рамадана.
Герцог напомнил о том, что израильская позиция была доведена до сведения турецкой стороны во время его встречи с Эрдоганом, состоявшейся в Анкаре в начале марта.