Տարածաշրջան11:21, 01 Հունիս 2022
Էրդողանի խոսնակը պնդում է՝ Անկարան Սիրիայում գործողություն սկսելու համար ոչ մեկի թույլտվության կարիքը չունի
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը  հայտարարություն է արել Սիրիայի հյուսիսում քրդական ուժերի դեմ Թուրքիայի հնարավոր նոր ռազմական գործողության վերաբերյալ:
Ըստ Քալընի՝ հնարավոր նոր օպերացիան իրականացնելու համար Թուրքիան ոչ-մեկի թույլտվության կարիքը չունի:
Խոսնակը նշել է, որ չնայած 2019-ին թուրքական կողմը Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի հետ պայմանավորվածություններ էր ձեռք բերել Եփրատի արևմտյան ու արևելյան հատվածների վերաբերյալ, այնուամենայնիվ «ահաբեկչության վտանգն ամբողջովին չի վերացել»:
Ըստ Քալընի՝ նման ռազմական գործողությունը Թուրքիայի օրինական իրավունքն է, քանի որ դրանով լուծվում է սահմանային անվտանգության հարցը:
Նկատենք, որ Թուրքիան մինչև այժմ քրդական ուժերի դեմ Սիրիայում իրականացրել է 3 խոշոր ռազմական գործողություն, որոնց հետևանքով Սիրիայի մի շարք շրջաններ դուրս են մնացել քրդական ուժերի վերահսկողությունից, որոնց Անկարան համարում է ահաբեկչական:
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ էլ Էրդողանը այդ թեմայի վերաբերյալ ասել էր․ «Առաջիկայում մենք կսկսենք նոր քայլեր ձեռնարկել մեր հարավային սահմանների երկայնքով 30կմ խորությամբ կիսատ մնացած հատվածներում  անվտանգություն  գոտիներ ստեղծելու համար: Մեր գործողության համար առաջնահերթ են լինելու այն տարածքները, որոնք հաճախակի իրականացվող հարձակումների և ոտնձգությունների թիրախ են դառնում»:

Политика15:21, 01 Июнь 2022
Планы проведения Турцией новой военной операции на севере Сирии продиктованы интересами ее национальной безопасности, и она не обязана спрашивать у кого бы то ни было разрешение на трансграничные действия. Об этом заявил официальный представитель турецкого президента Ибрагим Калын, передает ТАСС.
«Проводимые Турцией операции полностью продиктованы интересами национальной безопасности. В 2019 году было подписано два соглашения и с американцами, и с русскими, касающиеся восточных районов Евфрата, однако исходящая из них Турции угроза терроризма полностью не исчезла», – приводит в среду слова Калына проправительственная газета «Стар».
«Мы, как прежде, будем принимать ряд необходимых мер, в том числе по обеспечению безопасности наших границ, и [проводить] военные операции. Это самое законное право Турции, и ни у кого никаких разрешений мы спрашивать не будем», – отметил представитель турецкого президента.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сообщил 23 мая о подготовке к новой военной операции на севере Сирии с целью расширения 30-километровой зоны безопасности, созданной в октябре 2019 года после операции «Источник мира». Глава Минобороны страны Хулуси Акар заявил во вторник о готовности ВС Турции к проведению операции. По данным местных СМИ, операция может начаться в ближайшее время, в ней планируется задействовать около 50 тыс. турецких военнослужащих и боевиков сирийской вооруженной оппозиции, поддерживаемых Турцией.
В результате ранее проведенных Турцией на севере Сирии операций создана зона безопасности между городами Аазаз и Джераблус к северу от Алеппо, оккупирован Африн, взяты под контроль пограничные районы к востоку от реки Евфрат.