Հարցազրույց15:10, 25 Հոկտեմբեր 2022
Թուրքիան փորձում է երկու աթոռի վրա նստել․ Մի կողմից Ռուսաստանին ցույց է տալիս, թե ինքն ավելի ինքնուրույն է դառնում, մյուս կողմից ԱՄՆ-ին ցույց է տալիս, թե խաթարում է Ռուսաստանի շահերը հետխորհրդային տարածքում։
Նման կարծիք հայտնեց ՌԴ ԳԱ Հասարակական գիտությունների գիտական ​​տեղեկատվության ինստիտուտի Մերձավոր և հետխորհրդային արևելքի բաժնի ղեկավար, ՌԴ ԱԳՆ-ի Դիվանագիտական ակադեմիայի դասախոս, թուրքագետ Վլադիմիր Ավատկովը՝ պատասխանելով Ermenihaber․am-ի այն հարցին, թե իրականում ինչ խնդիրներ է լուծում ռուս-ուկրաինական հակամարտությանն ակտիվ դիվանագիտական քայլերով մասնակցող Անկարան՝ չնայած նրան, որ ինքն իր գործունեությունը բնորոշում է որպես «անկեղծ միջնորդական»։
Ավատկովը, մեջբերելով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերը, նշեց, որ Ուկրաինայի հարցում Ռուսաստանի և Թուրքիայի դիրքորոշումները տրամագծորեն հակառակ են, բայց դա իրենց չի խանգարում բանակցել մյուս բոլոր ոլորտներում։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի և Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկիի միջև հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ Թուրքիայի ջանքերին՝ Ավատկովն անիրատեսական համարեց դրանք․
«Թուրքիան գրեթե ամեն օր հայտարարում է, որ ցանկանում է մեկ սեղանի շուրջ նստեցնել Վլադիմիր Պուտինին և Կիևի ռեժիմի առաջնորդին։ Վերջին շրջանում Անկարայից սկսել են հնչել առավել ողջախոհ մտքեր այն մասին, որ այս փուլում դա անիրատեսական է»,-ընդգծեց նա։
Ռուս թուրքագետն ուշադրություն հրավիրեց այն բանին, որ Անկարան, աստիճանաբար ավելի լավ հասկանալով Ռուսաստանի դիրքորոշումը, սկսում է փոխել իր մոտեցումը։
«Մենք ավելի քիչ ենք տեսնում Ուկրաինայում «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործում, մենք ավելի քիչ ենք տեսնում Թուրքիայի հայտարարություններն Ուկրաինային աջակցելու վերաբերյալ։ Թուրքիան տեսավ «Թուրքական հոսքի» վրա ահաբեկչությունների նախապատրաստումը, որը, ըստ ռուսական տվյալների, պատրաստել էին Ուկրաինայի մասնակցությամբ։ Թուրքիան տեսավ, որ Ռուսաստանը չի խոչընդոտում հացահատիկային միջանցքի պայմանավորվածության շրջանակներում մատակարարումները։
Թուրքիան ավելի է համոզվում Ռուսաստանի կառուցողական քաղաքականության և Ուկրաինայի ապակառուցողական քաղաքականության մեջ։ Թուրքիան համոզվում է այն բանում, որ ՆԱՏՕ-ն և ԱՄՆ-ն պարզապես օգտագործում են Ուկրաինային, իրենց խոսքերով, Ռուսաստանին թուլացնելու համար»:

Политика11:30, 26 Октябрь 2022
Турция пытается усидеть на двух стульях. С одной стороны Анкара показывает России, что становится более самостоятельной, США она показывает, что подрывает интересы России на постсоветском пространстве.
Подобное мнение выразил доктор политических наук,  заведующий отделом Ближнего и постоветского Востока (Институт научной информации по общественным наукам Российской академии наук), турколог Владимир Аватков в беседе с Ermenihaber.am, отвечая на вопрос о том какие проблемы на самом деле для себя  решает Анкара (с активными дипломатическими шагами) в  российско-украинском конфликте, несмотря на то, что определяет свою деятельность как «искреннее посредничество»?
Аватков цитируя слова главы МИД России Сергея Лаврова, отметил, что позиция России и Турции по вопросу Украины диаметрально расходятся, но это не машает странам вести переговоры во всех остальных сферах.
Касаясь усилий Турции по организации встречи президента России Путина и президента Украины Зеленского, Аватков счел их нереалистичными.
«Турция почти каждый день заявляет, что хочет посадить за один стол Владимира Путина и лидера киевского режима. В последнее время из Анкары стали звучать более здравые мысли о том, что  на данном этапе это нереалистично».
Российский тюрколог обратил внимание на то, что Анкара, постепенно понимает позицию России по украинскому вопросу и  начинает менять свой подход.
«Мы все меньше видим применение Байрактаров на Украине, мы все меньше видим заявлений Турции относительно поддержки Украины. Турция увидела подготовку терактов на '' Турецком потоке'', которые по российским данным, готовили с участием Украины. Турция увидела, что Россия не препятствует поставкам, в рамках зернового коридора. Турция все больше убеждается в конструктивной политики России  и деструктивной политики Украины. Турция убеждается в том, что НАТО  и США просто  используют Украину,  по их словам,  для ослабления России».