Քաղաքական12:06, 04 Ապրիլ 2023
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խստորեն դատապարտել է Անկարայում Միացյալ Նահանգների դեսպան Ջեֆ Ֆլեյքին՝ մայիսի 14-ի ընտրություններում ընդդիմության միասնական թեկնածուի՝ Քեմալ Քըլըչդարօղլուի հետ հանդիպելու համար։
«Դա պարզապես խայտառակություն է։ Դուք դեսպան եք։ Ձեր զրուցակիցը ոչ թե Քըլըչդարօղլուն է, այլ երկրի նախագահը: Հիմա ի՞նչ երեսով եք նախագահից հանդիպում խնդրելու։ Այս պահից սկսած նախագահականի դռները փակ են  ԱՄՆ-ի դեսպանի առաջ։ Թող իր չափը իմանա», - ասել է Էրդողանը։
Թուրքական աղբյուրը շեշտում է, որ ընդդիիմադիր գործիչը ԱՄՆ-ի դեպանի հետ հանդիպել է այն դեպքում, երբ շուտով մոտենում են խորհրդարանական ընտրությունները Թուրքիայում։

Политика13:14, 04 Апрель 2023
Президент Турции Тайип Эрдоган отказался от дальнейших встреч с послом США в Анкаре, который ранее провел переговоры с единым кандидатом от оппозиции на выборах 14 мая Кемалем Кылычдароглу.
Кандидат в президенты Турции от семи оппозиционных партий Кемаль Кылычдароглу встретился с главой американской дипмиссии Джеффри Флейком по инициативе последнего, сообщил ранее РИА Новости советник кандидата Унал Чевикез.
"Посол Джо Байдена посещает бай Кемаля. Как тебе не стыдно, думай головой. Ты посол. Твой собеседник здесь — президент. С каким лицом ты после этого встанешь и попросишь о рандеву с президентом? Наши двери для него закрыты, он больше не сможет войти. Почему? Пусть знает свое место", — приводит слова Эрдогана газета Star.
По его словам, американский дипломат "должен знать свое место".
"Пусть знает, как должен работать посол. Если не знает этого, не сможет войти в эту дверь", — подчеркнул Эрдоган.