Հարցազրույց16:37, 17 Հուլիս 2023
Վիլնյուսում այսօր մեկնարկող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից հաշվված ժամեր առաջ Անկարան և Ստոկհոլմը ընդհանուր հայտարարի են գալիս Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Շվեդիայի անդամակցության խնդրի շուրջ։ Այս մասին հայտնի դարձավ, երբ Երևանում ուշ գիշեր էր՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեպ Թայիփ Էրդողանի, Շվեդիայի վարչապետ Ուլֆ Քրիստերսոնի և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի եռակողմ բանակցությունների ավարտին։
Գագաթնաժողովի շրջանակներում Էրդողանը խոստացել էր Շվեդիայի անդամակցության վերաբերյալ  արձանագրությունը հնարավորինս հապճեպ վավերացման ուղարկել Թուրքիայի խորհրդարան։
Այդ թեմայով Ermenihaber.am-ը զրուցել է ռուս հայտնի քաղաքագետ Եվգենի Սատանովսկի հետ։
Վերջինիս խոսքերով՝ դեռ վաղ է որևէ եզրակացություններ անել, քանի որ,  ի վերջո, Թուրքիան դեռ վերջնականապես հավանություն չի տվել Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին։
«Ընդհանուր առմամբ էլ դա մեր գործը չէ: Մեզ չեն վերաբերում Թուրքիա-ՆԱՏՕ, Թուրքիա-Շվեդիա հարաբերությունները, բայց եթե Սկանդինավյան թերակղզին դառնա ՆԱՏՕ-ի մաս, ապա ՆԱՏՕ-ի հետ պատերազմի տեսանկյունից մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան։ Այսինքն՝ Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի տարածքում պետք է նախանշենք հրթիռային հարվածների թիրախները, որոշենք սահմանային ռեժիմը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այդ երկրները  այլևս չեզոք չեն»,-ընդգծել է նա։
Սատանովսկիի կարծիքով՝ այդ դեպքում Շվեդիան  կհամարվի  մեզ համար թշնամական  հանդիսացող ռազմական դաշինքի պետություն։«Մենք պիտի նախապատրաստվենք պատերազմի՝  կա՛մ իրենց տարածքում, կա՛մ մեր հողերի վրա, եթե հակառակ կողմից ագրեսիա լինի։Իսկ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, մենք դա հիշում ենք, ինչը նշանակում է, որ ցանկացած պարագայում Ռուսաստանը պետք է պատրաստ լինի պատերազմի, այդ թվում՝ և Թուրքիայի դեմ»,- եզրափակել է ռուս փորձագետը։

Интервью15:19, 17 Июль 2023
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что заявка Швеции на вступление в НАТО будет обсуждаться в турецком парламенте.Российский известный учёный, политолог Евгений Сатановский  в беседе с Ermenihaber.am прокомментировал заявление Эрдогана в контексте турецко-российских отношений.
«Во-первых пока рано делать какие-то выводы. Турция ведь пока окончательно не одобрила вступление Швеции в НАТО. В принципе это и не наше дело. Нас не касаются отношения Турция-НАТО, Турция-Швеция.
Но если скандинавский полуостров станет частью НАТО, то  с точки зрения войны с НАТО, нам надо быть готовым ».
«То есть, определять цели  для ударов ракет по территории Швеции и Финляндии, определять пограничный режим, с учетом того, что   они  уже не нейтральные страны, а государства враждебного нам военного блока, подготовиться к войне  либо на их территории, либо на наших землях, если с той стороны будет агрессия.
А Турция член НАТО, мы это помним,  значит на всякий случай Россия должна быть готова к войне, в том числе с Турцией ».
Власти Турции ранее заявляли, что основным условием для одобрения заявки Швеции в НАТО, которую она подала в мае 2022 года, должно стать выполнение обязательств Мадридского меморандума о борьбе с «терроризмом». Однако перед вылетом на саммит НАТО Эрдоган заявил, что Турция поддержит заявку Швеции на вступление в альянс в обмен на снятие преград для членства в Евросоюзе Анкары.