Ռազմական17:29, 14 Փետրվար 2024
Թուրքիան ցանկանում է ՆԱՏՕ-ի ապագա գլխավոր  քարտուղարից երաշխիքներ ստանալ, որ դաշինքի երկրների միջև զենքի արտահանման սահմանափակումներ չեն լինի։ Այդ մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Այդ համատեքստում Թուրքիայի պահանջները վերաբերում են նաև  Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեին, ով ցանկություն է հայտնել փոխարինել ներկայիս ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին։
Ըստ Bloomberg-ի՝ Թուրքիան ցանկանում է, որ Ռյուտեն Անկարային ներառի ԵՄ-ի հետ ՆԱՏՕ-ի գործընկերության համաձայնագրերում և ապահովի, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների միջև պաշտպանական արտահանման սահմանափակումներ չլինեն:

Политика16:21, 14 Февраль 2024
Турция хочет получить от главы правительства Нидерландов Марка Рютте, который считается наиболее вероятным кандидатом на должность нового генерального секретаря НАТО, заверений в беспристрастности, прежде чем одобрить его назначение. Об этом узнало агентство Bloomberg.
Анкара, в частности, хочет убедиться, что Рютте или любой другой будущий генсек НАТО не будет предвзятым в отношении европейских членов альянса и не будет подыгрывать Греции и Кипру, с которыми у Турции напряженные отношения.
​Также турецкая сторона хочет, чтобы будущий генсек позволил ей присоединиться к партнерским программам НАТО с ЕС и гарантировал, что между союзниками в Альянсе не будет ограничений на экспорт оборонной продукции в Турцию.