Տնտեսական16:20, 09 Ապրիլ 2024
Ըստ թուրք վերլուծաբան Էնգին Օզերի՝ Թուրքիան և Ռուսաստանը կարող են լուծել բանկային փոխանցումների հետ կապված խնդիրները՝ ստեղծելով ֆինանսական հաստատություններ Հյուսիսային Կիպրոսում և Աբխազիայում:
«Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև վճարումների համար առաջացած խնդրին լուծում կա. ինչպես գիտենք, Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը և Աբխազիայի Հանրապետությունը մասամբ ճանաչված երկու երկրներ են և նրանցից ոչ մեկը ներկայացվածություն չունի ՄԱԿ-ում։ Վճարումները կարելի է կատարել «МИР» վճարային համակարգի միջոցով Աբխազիայում ռուսական կողմի ստեղծած բանկում կամ Հյուսիսային Կիպրոսի ցանկացած բանկում», - «РИА Новости»-ի հետ զրույցում ասել է Էնգին Օզերը։
«Թուրքիայից փոխանցումները կկատարվեն դեպի Հյուսիսային Կիպրոսի բանկ, իսկ Ռուսաստանից՝ Աբխազիայի բանկերին։ Քանի որ «МИР» համակարգն է օգտագործվելու, դրա վերահսկումը դրսից դժվար է, իսկ գործարարներն ու ընկերությունները պատժամիջոցների վտանգի առաջ չեն կանգնում»,- պարզաբանել է թուրք փորձագետը։
Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Էրխովն էլ ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ամերիկացիներն ահաբեկում են Ռուսաստանի հետ աշխատող թուրքական բիզնեսներին և նշել, որ Ռուսաստանից Թուրքիա վճարային փոխանցումների խնդիրը դեռևս շարունակում է մնալ։

Политика17:17, 09 Апрель 2024
Турция и Россия могут решить проблемы с банковскими переводами путем создания финансовых организаций на  т. к. «Северном Кипре» и в Абхазии, заявил турецкий аналитик Энгин Озер.
«Есть вариант решения платежной проблемы между Турцией и Россией. Как известно, Турецкая Республика Северного Кипра и Республика Абхазия — две частично признанные страны. Ни одна из них не имеет представительства в ООН, и западный мир налагает долгие годы эмбарго на эти страны. Платежи можно производить через платежную систему „Мир“ в „местном“ банке, созданном российской стороной в Абхазии или в любом банке Северного Кипра», — приводит мнение турецкого эксперта РИА Новости.
По словам Озера, этим двум странам, которые уже много лет находятся под тяжелыми экономическими санкциями, не грозят банковские эмбарго.
«Переводы из Турции осуществляются в банк Северного Кипра, а переводы из России — в банки Абхазии. Поскольку будет использоваться система „Мир“, за ней сложно следить извне, а бизнесменам и компаниям не грозит опасность санкций», — сказал он.