Քաղաքական11:30, 11 Հունիս 2024
Ռուս փիլիսոփա և քաղաքագետ Ալեքսանդր Դուգինն անդրադարձել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի այն հայտարարությանը, ըստ որի, Անկարան ցանկանում է միանալ BRICS-ին։
BRICS-ը Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան և Հարավաֆրիկյան Հանրապետության անվանումների հապավումն է։ Հիշյալ երկրներն այդ կազմակերպության անդամներ են ու ամեն տարի անցկացնում են գագաթնաժողով։
Ըստ Դուգինի՝ Ֆիդանի հայտարարությունը «պատմական և, ըստ էության, բեկումնային կետ է» Անկարայի համար։
«Թուրքիան այս կողմնորոշմամբ կամրապնդի իր անկախությունը։ Չնայած բոլոր դժվարություններին՝ Թուրքիան կարողացավ հավասարակշռություն պահպանել տարբեր բևեռների միջև։ Սակայն միևնույն մարդը չի կարող միանգամից երկու աթոռին նստել։ Թուրքիայի հավասարակշռության քաղաքականությունը չի կարող այսպես շարունակվել։ Թուրքիան մոտենում է ընտրություն կատարելու խաչմերուկին»,-նշել է նա։
Դուգինի կարծիքով, եթե ​​Թուրքիան դառնա BRICS-ի անդամ, ապա այս իրավիճակը, ի վերջո, կհանգեցնի նրան, որ Թուրքիան դուրս կգա ՆԱՏՕ-ից։

Политика14:45, 11 Июнь 2024
Российский философ и политолог Александр Дугин коснулся заявления министра иностранных дел Турции Хакана Фидана о том, что Анкара хочет присоединиться к БРИКС.
По мнению Дугина, заявление Фидана является "историческим и, по сути, переломным моментом" для Анкары.
«Такой ориентацией Турция укрепит свою независимость. Несмотря на все трудности, Турции удалось сохранить баланс между разными полюсами. Однако один и тот же человек не может усидеть на двух стульях одновременно. Политика баланса Турции не может продолжаться таким образом. Турция  должна сделать выбор", - сказал он.
По мнению Дугина, если Турция станет членом БРИКС, такая ситуация в конечном итоге приведет к выходу Турции из НАТО.