Հոդված13:45, 28 Հունիս 2024
Վերջերս թուրքական, ինչպես նաև միջազգային լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում հայտնվել է Սիրիայի քրդական կառույցների վերահսկողության տակ գտնվող քրդաբնակ շրջաններում ՏԻՄ ընտրություններ անցկացնելու  որոշումը, որոնք նախանշված էին հունիսի 11-ին,  սակայն հետագայում  դրանք հետաձգվեցին մինչև օգոստոսի 8-ը։
Անշուշտ, նման որոշումը պետք է դժգոհություն առաջացներ  գլխավորապես Թուրքիայում, որը «Սիրիայի քրդական ինքնապաշտպանական ուժերին»  (YPG)  նույնացնում է Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող  «Քուրդիստանի  բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) հետ։
Սիրիայի հյուսիս-արևելքում ՏԻՄ ընտրությունների անցկացման որոշման մասին առաջինը հայտնել էր Սիրիայի քրդերի «Դեմոկրատական միություն կուսակցության» (PYD) համանախագահ Սալիհ Մուսլիմը, ով Թուրքիայում ներառված է «վտանգավոր ահաբեկիչների  կարմիր ցուցակում» և գտնվում է հետախուզման մեջ։
«Մեր ժողովուրդը հունիսի 11-ին կգա քվեատուփերի մոտ և կընտրի տեղական իշխանությունների իր ներկայացուցիչներին, անկախ նրանից, թե Թուրքիան ինչպես է դա փորձում կանխել»,- ընդգծել էր Մուսլիմը։
Բնականաբար, այս հայտարարությունը պետք է հանդիպեր Անկարայի կոշտ արձագանքին, ինչու ոչ նաև սպառնալիքներին՝ ընդ որում ամենաբարձր մակարդակով։ Մասնավորապես Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը,  «EFES-2024» զորավարժությունների ընթացքում սպառնալով քրդական կառույցներին, նշել էր.
«Մեր հարևան Սիրիայում դեռևս քաոս է և անկայունություն, մենք ուշադիր հետևում ենք ահաբեկչական կազմակերպության (Նկատի ունի PKK-ին) և դրա սիրիական մասնաճյուղերի ագրեսիվ գործողություններին, որոնք իրականացվում են այդ քվեարկությամբ և ուղղված են թե Թուրքիայի և թե Սիրիայի տարածքային ամբողջականության դեմ: Մենք երբեք թույլ չենք տա, որ անջատողական պետություն ստեղծվի Սիրիայի և Իրաքի հյուսիսում, դա կանխելու համար մենք նախկինում դիմել ենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցներին և չենք վարանի հիմա էլ դա անել»։
Արձագանքել էին նաև ուժային կառույցներից, ինչը վկայում է, որ Էրդողանի սպառնալիքները սոսկ հայտարարություններ չէին։ Այսպես՝  Թուրքիայի պաշտպանության նախարար  Յաշար Գյուլերը, անդրադառնալով հարցին,  նշել էր, որ, եթե այդ ամենն իրականություն դառնա, ապա բացասական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանում «խաղաղության և կայունության ապահովման  վրա»։
Այն, որ Էրդողանի հայտարարությունները լոկ հայտարարություններ չէին, վկայում են Թուրքիայի կողմից քրդական ուժերի դեմ Սիրիայում իրականացվածմի քանի խոշոր ռազմական գործողություններն անցյալում, որոնց հետևանքով քրդերը ծանր կորուստներ ունեցան։
Խոսքը վերջին տարիներին Թուրքիայի զինված ուժերի ու նրանց աջակցությունը վայելող Սիրիայի ընդդիմադիր խմբավորումների կողմից իրականացված մի քանի խոշոր ռազմական օպերացիաների  մասին է («Ձիթենու ճյուղ», «Խաղաղության ակունք», «Եփրատի վահան»), որոնց հետևանքով  Սիրիայի հյուսիսային մի շարք  շրջաններ դուրս մնացին քուրդ զինյալների վերահսկողությունից և փաստացի մինչ այժմ գտնվում են թուրքական զինուժի և վերջիններիս աջակցությունը վայելող  ընդդիմադիր խմբավորումների օկուպացման տակ։ Նշյալ գործողությունների բուն նպատակը Սիրիայի քրդերի վերահսկողության տակ գտնված այսպես կոչված կանտոնների (վարչատարածքային միավոր) միավորումը կանխելն էր։
Ուշագրավ է, որ քրդերի նախաձեռնությանն արձագանքել էին ոչ միայն Թուրքիայից; Այստեղ էական և հավանաբար որոշիչ ազդեցություն ունեցավ ԱՄՆ-ի արձագանքը, որը փաստացի չաջակցեց ընտրությունների անցկացմանը, ի տարբերություն 2017թ.-ի, երբ Վաշինգտոնը նախընտրեց պարզապես չմեկնաբանել Սիրիայի հյուսիս-արևելքում  ՏԻՄ ընտրություններ անցկացնելու քրդական կառույցների որոշումը։ Դա էլ իր հերթին լուրջ ճգնաժամ առաջացրեց թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում։
«Սիրիայում նշանակված ցանկացած ընտրություն պիտի լինի ազատ, արդար, թափանցիկ և ներառական, ինչպես պահանջվում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2254 բանաձևով։ Մենք չենք կարծում, որ այս պահին Սիրիայի հյուսիս-արևելքում նման ընտրություններ անցկացնելու համար պայմաններ կան»,- նշել էր ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը:
Թուրքիան բացի սպառնալիքներից կիրառեց  նաև դիվանագիտական գործիքակազմ՝ Սիրիայի հյուսիսում «ընտրությունների» անցկացումը կանխելու նպատակով։ Մասնավորապես, Թուրքիայի արտգորրծնախարար Հաքան Ֆիդանը Պրահայում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի  Բլինքենի հետ հանդիպման ժամանակ նրան ներկայացրեց այդ հարցում Անկարայի ունեցած մտահոգությունը։
Թուրքական մերձիշխանական լրատվամիջոցներն էլ, հղում անելով իրենց աղբյուներին, հայտնում են, որ Անկարան դիվանագիտական խողովակներով ԱՄՆ-ին տեղեկացրել է հնարավոր հետևանքների մասին։
Թեմայի շուրջ ուշագրավ մեկնաբանություն էր արել վերլուծաբան, Մերձավոր Արևելքի հարցերով ռուս փորձագետ Անտոն Մարդասովը։
«Լակմուսի թուղթը Միացյալ Նահանգների արձագանքն է։ 2017-ին Վաշինգտոնը նախընտրում էր լռել ընտրությունների մասին, սակայն այժմ, փաստորեն, դեմ արտահայտվեց դրանց և կոչ արեց հետաձգել: Ակնհայտ է, որ դա պատահական չէր»։
Այսպիսով հերթական անգամ ականատես ենք լինում, որ ռեգիոնում  քրդերի քայլերը՝ միտված  ինքնավարությանը (լինի դա Սիրիան, լինի Իրաքը), կամ որևէ այլ ձևաչափով անկախությանը, հանդիպում են տարածաշրջանային գերտերությունների՝ գլխավորապես Թուրքիայի կոշտ արձագանքին, ինչպես նաև ուժային համաշխարհային կենտրոնների ոչ բավականաչափ աջակցությանը։
Այնուամենայնիվ, այս ամենը չի նշանակում, որ Վաշինգտոնը խզում է քրդական ուժերի հետ համագործակցությունը, ամենևին, այն կրելու է շարունակական բնույթ, ինչն էլ լրացուցիչ խնդիրներ է առաջացնելու առանց այդ էլ թուրք-ամերիկյան բարդ հարաբերություններում։
Պարզորոշ է, որ ԱՄՆ-ն հագուրդ չի տալու Անկարայի՝ «Կամ մենք, կամ Սիրիայի քրդական ուժերը» պահանջին, բնավ ոչ։ Սակայն մյուս կողմից Վաշինգտոնը քրդական ուժերին կարծես թե ցույց է տալիս գիծ, որից այն կողմ գոնե թե այս պահի դրությամբ  հնարավոր չէ անցնել։
Ի վերջո, Վաշինգտոնը մեկ անգամ չէ որ բացեիբաց հայտարարել է, որ քրդական ուժերը «կարևոր դաշնակից և գործոն» են տարածաշրջանում տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների ու ծայրահեղական ուժերի դեմ պայքարում։

Политика00:00, 30 Июнь 2024
В последнее время в центре внимания турецких и международных СМИ оказалось решение о проведении местных выборов в курдских регионах, находящихся под контролем сирийских курдских структур, которые были запланированы на 11 июня, но позже перенесены на 8 августа.
Несомненно, подобное решение должно было вызвать недовольство прежде всего в Турции, которая приравнивает «Сирийские курдские силы самообороны» (YPG) к «Рабочей партии Курдистана» (РПК-РПК), которую в Турции считают террористической.
Салих Муслим, сопредседатель Партии демократического союза (ПДС) сирийских курдов, который включен в «красный список опасных террористов» Турции и разыскивается, первым объявил о решении провести выборы в местные органы власти на северо-востоке Сирии. .
"Наши люди придут к урнам для голосования 11 июня и выберут своих представителей в местные органы власти, как бы Турция ни пыталась этому помешать", - подчеркнул Муслим.
Естественно, даноое заявление должно было встретить жесткую реакцию Анкары, причем на самом высоком уровне. В частности, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, угрожая курдским структурам во время учений «EFES-2024», заявил:
«В соседней с нами Сирии по-прежнему царит хаос и нестабильность, мы внимательно следим за агрессивными действиями террористической организации (имеется в виду РПК) и ее сирийских филиалов, которые осуществляются посредством этого голосования и направлены против территориальной целостности как Турции, так и Турции. и Сирия. Мы никогда не позволим создать сепаратистское государство на севере Сирии и Ирака, мы прибегали ко всем необходимым мерам, чтобы предотвратить это в прошлом, и мы, не колеблясь, сделаем это сейчас.
Отреагировали и силовые структуры, это доказывает, что угрозы Эрдогана были не просто заявлениями. Так, министр обороны Турции Яшар Гюлер, касаясь данного вопроса, отметил, что, если все это станет реальностью, это окажет негативное влияние на «обеспечение мира и стабильности» в регионе.
О том, что заявления Эрдогана были не просто заявлениями, свидетельствуют несколько крупных военных операций, проведенных Турцией против курдских сил в Сирии в прошлом, в результате которых курды понесли большие потери.
Речь идет о нескольких широкомасштабных военных операциях («Оливковая ветвь», «Фонтан мира», «Щит Евфрата»), проведенных турецкими вооруженными силами и поддерживаемыми ими сирийскими оппозиционными группировками в последние годы, в результате которых ряд регионов на севере Сирии остались из-под контроля курдских боевиков и фактически до сих пор находятся под оккупацией турецких военных и поддерживаемых последними оппозиционных группировок. Основной целью этих операций было не допустить объединения так называемых кантонов (административных единиц) под контролем сирийских курдов.
Примечательно, что на инициативу курдов отреагировала не только Турция. Реакция США, которые фактически не поддержали проведение выборов, имела здесь существенное и, возможно, решающее влияние, в отличие от 2017 года, когда Вашингтон предпочел не комментировать решение курдских структур о проведении местных выборов на северо-востоке Сирии. Это, в свою очередь, вызвало серьезный кризис в турецко-американских отношениях.
«Любые выборы, проводимые в Сирии, должны быть свободными, справедливыми, прозрачными и инклюзивными, как того требует резолюция 2254 Совета Безопасности ООН. Мы не думаем, что на данный момент есть условия для проведения таких выборов на северо-востоке Сирии", - заявил Ведант Патель, первый заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США.
Помимо угроз, Турция также использовала дипломатические инструменты, чтобы не допустить проведения «выборов» на севере Сирии. В частности, министр иностранных дел Турции Хакан Фидан во время встречи с госсекретарем США Энтони Блинкеном в Праге выразил обеспокоенность Анкары по этому поводу.
Проправительственные турецкие СМИ, ссылаясь на свои источники, сообщают, что Анкара проинформировала США о возможных последствиях по дипломатическим каналам.
Интересный комментарий по этой теме сделал Антон Мардасов - аналитик и российский эксперт по вопросам Ближнего Востока.
«Лакмусовой бумажкой является реакция США. В 2017 году Вашингтон предпочел хранить молчание о выборах, но теперь он фактически выступил против них и призвал к их переносу. Очевидно, что это было не случайно».
Таким образом, мы в очередной раз являемся свидетелями того, что шаги курдов в регионе, направленные на автономию (будь то Сирия или Ирак) или независимость в любом другом формате, встречают жесткую реакцию региональных сверхдержав, в первую очередь Турции.
Однако все это отнюдь не означает, что Вашингтон разрывает сотрудничество с курдскими силами, оно вообще будет носить постоянный характер, что вызовет дополнительные проблемы и без того в непростых турецко-американских отношениях.
Очевидно, что США ни в коем случае не удовлетворит требование Анкары «Или мы, или курдские силы Сирии». Однако, с другой стороны, Вашингтон, похоже, показывает курдским силам некую черту, за которую переходить нельзя, по крайней мере, на данный момент.
Ведь Вашингтон не раз открыто заявлял, что курдские силы являются «важным союзником и фактором» в борьбе с различными террористическими группировками и экстремистскими силами в регионе.