Քաղաքական17:00, 31 Հուլիս 2024
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դատապարտել է Իրանում «ՀԱՄԱՍ»-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեի սպանությունը՝ այն անվանելով Պաղեստինի դեմ ուղղված գործողություն:
«Խստորեն դատապարտում և անիծում եմ Թեհրանում ՀԱՄԱՍ-ի քաղաքական բյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեի դեմ իրականացված դավաճանական սպանությունը։
Այս սպանությունը ստորություն է, որի նպատակն է խաթարել Պաղեստինի հարցը, Գազայի փառահեղ դիմադրությունը և մեր պաղեստինցի եղբայրների արդար պայքարը, ինչպես նաև բարոյալքել ու վախեցնել պաղեստինցիներին»,- նշել է Էրդողանը:
Իմ եղբայր Իսմայիլ Հանիյեի սպանություն և ավելի վաղ Շեյխ Ահմեդ Յասինի, Աբդուլազիզ Ալ Ռանտիսիի ու Գազայի այլ քաղաքական գործիչների դեմ իրականացված  ստոր հարձակումները հետապնդում են նույն  նպատակը, սակայն սիոնիստական ​​բարբարոսությունը կրկին չի կարողանալու հասնել իր ուզածին, ինչպես մինչև օրս»,- գրել է Էրդողանը X միկրոբլոգում։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 31-ի վաղ առավոտյան Թեհրանում սպանվել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման քաղաքական բյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեն: Այդ մասին հաղորդել էր Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հայտարարությունը։

Политика17:53, 31 Июль 2024
Израиль не добьется своих целей убийством главы политбюро ХАМАС Исмаила Хании, заявил в среду президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
В среду палестинское движение ХАМАС сообщило о гибели главы политбюро ХАМАС Исмаила Хании в результате удара Израиля по его резиденции в столице Ирана Тегеране.
"Осуждаю вероломное убийство Исмаила Хании в Тегеране. Это убийство - подлый акт, направленный на подрыв палестинского дела... деморализацию и запугивание палестинцев", - написал Эрдоган в соцсети X.
"Как и прежде, сионистские варвары снова не смогут достигнуть своих целей через убийство", - отметил Эрдоган, сравнив нападение на Ханию с убийством ряда палестинских активистов Израилем.
Эрдоган выразил надежду на более сильную позицию исламского мира и "союз человечества", способные прекратить агрессию Израиля.
По словам Эрдогана, Турция продолжит поддержку палестинцев с целью создания суверенного и независимого государства Палестина со столицей в Восточном Иерусалиме.