Միջազգային07:29, 16 Մայիս 2019
Միացյալ Նահանգների կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանն է ներկայացվել օրինագիծ, որով նախատեսվում է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել, եթե Թուրքիան չհրաժարվի ռուսական «S-400»  ՀՕՊ համակարգերը գնելու գործարքից:
Օրինագծին աջակցություն են ցուցաբերել «Հանրապետական» և «Դեմոկրատական» կուսակցությունների մի շարք անդամներ։
Թեմայի շուրջ խոսել է հանրապետական պատգամավոր Մայքլ Մաքքոլը,ո վ նաև կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի անդամ է, ինչպես նաև օրինագծի համահեղինակներից է։
«Թուրքիան մեր հին դաշնակիցն է, բայց նրանք  կանգնած են հստակ ընտրության առջև։ Եթե Անկարան ձեռք բերի ռուսական ՀՕՊ համակարգերն, ապա ԱՄՆ-ն պետք անմիջապես պատժամիջոցներ կիրառի Թուրքիայի նկատմամբ և ԱՆկարային հանից F-35 նոր սերնդի ամերիկյան կործանիչների նախագծից։ Մեր օրինագիծը, որը ներկայացվել է Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատին, պետք ընկալվի որպես յուրատեսակ հաղորդագրություն, առ այն, որ  Թուրքիան պետք է կատարի ընտրություն.  լինել Ռուսաստանի թե  ՆԱՏՕ-ի դաշնակից։  Հուսով եմ Էրդողանը ճիշտ որոշում կկայացնի, դրանից է  կախված մեր դաշինքի ապագան»,- ասել է կոնգրեսմենը։
Օրինագծում մասնավորապես առաջակվում է Թուրքիայի նկատմամբ կիրառել CAATSA օրենքը («Պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին օրենք»)։

Армия07:02, 16 Май 2019
Проект резолюции, внесенный в палату представителей конгресса США, призывает Турцию отказаться от приобретения российских ЗРК С-400.
Мы посылаем ясный сигнал Турции: широкий консенсус обеих партий заключается в том, что если Турция купит С-400, то она не должна получить (военные самолеты последнего поколения) F-35",- говорится в заявлении лидера республиканцев в палате представителей Кевина Маккарти.
По его словам, приобретение Турцией С-400 создаст "слишком много угроз" национальной безопасности США.
"Турция должна отменить сделку и вместо этого сотрудничать с США по многим вопросам, где совместная работа — в наших общих интересах", - сказал он.
Ранее Турция заявила, что не откажется от планов покупать С-400 и что первая партия систем ПВО должна поступить в страну в июле. США заявляют, что системы С-400 несовместимы со стандартами НАТО, грозят санкциями за их возможное приобретение и не раз говорили, что могут задержать или отменить процесс продажи Турции новейших самолетов F-35. Турция является одним из участников международной программы США по созданию F-35. В Турции также не раз заявляли, что С-400 не представляют угрозы для американских F-35.