Միջազգային10:50, 17 Հոկտեմբեր 2019
ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատը Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանող օրինագիծ է ընդունել: Օրինագիծը հեղինակել են պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, «Դեմոկրատական կուսակցության» անդամ Էլիոթ Էնջելը և նույն հանձնաժողովից «Հանրապետական կուսակցության» անդամ Մայքլ Մըքքոլը։
Օրենքի հիշյալ նախագծով նախատեսում է պատժամիջոցներ սահմանել այն թուրք պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք առնչություն ունեն Թուրքիայի կողմից Սիրիայի տարածքում սկսված «խաղաղության ակունք» ռազմական գործողության հետ։  Նախատեսվում է պատժամիջոցներ սահմանվել Թուրքիայի պաշտպանության նախարարի, զինուժի գլխավոր շտաբի պետի, գանձապետարանի նախարարի դեմ։ Թուրքիային կոչ է արվում դադարեցնել ռազմական գործողությունները Սիրիայում։ Նախատեսվում է պատժամիջոցներ սահմանել նաև թուրք պաշտոնյաների ու ռազմաարդյունաբերության հետ կապ ունեցող բանկերի նկատմամբ։
Օրինագիծը քննարկվել և քվերակվել է: Դեմ է քվեարկել 60, կողմ՝ 354 հոգի։ Ակնկալվում է, որ օրինագիծը կխոչընդոտի մի շարք զինատեսակների վաճառքը Թուրքիային։
Թուրքական աղբյուրը նշում է, օրենքի այդ նախագիծը հետագայում կտեղափոխվի կոնգրես։ Եթե կոնգրեսում էլ կոնգրեսականները կողմ քվեարկեն, ապա օրինագիծը կհանձնվի ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հավանությանը:

Регион10:54, 17 Октябрь 2019
Палата представителей Конгресса США в среду значительным большинством голосов одобрила резолюцию против решения президента Дональда Трампа отвести американские войска с севера Сирии, сообщает издание The Hill.
"За" резолюцию проголосовали 354 конгрессменов, а "против" - 60.
Документ ранее был предложен на голосование председателем комитета Палаты представителей США по международным делам Элиотом Энгелом и самым высокопоставленным республиканцем в комитете Майклом Макколом.
Резолюция "отвергает решение (Трампа - ИФ) положить конец бесспорным попыткам США предотвратить военные операции Турции против сил сирийских курдов на северо-востоке Сирии".
Кроме того, в документе содержится призыв к Турции прекратить операцию, а к США - защитить курдов, а также представить четкий план по окончательному разгрому группировки ИГ (запрещена в РФ).
Ранее в среду агентство Bloomberg сообщило со ссылкой на конгрессмена Лиз Чейни, что Палата представителей США обнародует в среду законопроект по санкциям в отношении Турции за ее военную операцию против сирийских курдов на северо-востоке Сирии.