Միջազգային12:18, 21 Հունվար 2021
Թուրք գեներալ․ «Բայդենի վարչակազմը, դեռ չանցած իր պարտականություններին, արդեն սպառնում է Թուրքիային»
Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության նախկին ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Իսմայիլ Հաքքը Փեքինն անհանգստացած է ԱՄՆ պետքարտուղարի թեկնածու Էնթոնի Բլինքենի Թուրքիայի մասին հայտարարություններից։
Բլինքենն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմի համար անընդունելի  է ռուս-թուրքական գործարքը ռուսական S-400 զենիհրթիռային ՀՕՊ համակարգերի վերաբերյալ։
Ըստ Փեքինի՝ ԱՄՆ նոր վարչակազմի համար առաջիկա ժամանակաշրջանում S-400-ների հարցը ամենաառացնքայիններից է լինելու։ Անդրադառնալով Բլինքենի S-400-ների մասով հայտարարություններին՝ թուրք գեներալն ասել է․ «Բայդենի վարչակազմը, դեռ չանցած իր պարտականություններին, արդեն սպառնում է Թուրքիային»։
Թուրք գեներալը «Sputnik» լրատվամիջոցի հետ զրույցում մտահոգություն է հայտնել, որ պետքարտուղարի պաշտոնին հավակնող Բլինքենը Թուրքիային անվանել է «այսպես կոչված դաշնակից, որը գտնվում է միևնույն ուղեծիրում ԱՄՆ-ի հակառակորդների հետ»։
Նա ուշադրություն է հրավիրում Բլինքենի ելույթի այն հատվածի վրա, որտեղ ասվում է. «Թուրքիան այնպիսի դաշնակից է, որը երբեմն չի գործում  այնպես, ինչպես դա պիտի անի և ակնհայտ է, որ դա շատ լուրջ խնդիր է մեզ համար»։
Փեքինը նշում է նաև, որ սրանով ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմը ցանկանում է տեսնել այնպիսի Թուրքիա, որը կենթարկվի Վաշինգտոնին։

15:53, 21 январь 2021
Турецкий генерал: ''Администрация Байдена, еще не приступив к своим обязанностям, уже угрожает Турции''
Бывший начальник Генштаба Вооруженных сил Турции генерал-лейтенант Исмаил Хакк Пекин обеспокоен заявлениями госсекретаря США Энтони Блинкена в отношении Турции.
Ранее Блинкен заявлял, что российско-турецкая сделка по российским зенитно-ракетным комплексам С-400 неприемлема для новой администрации США.
По мнению Пекина, вопрос о С-400 станет одним из наиболее важных вопросов для новой администрации США в ближайшем будущем. Ссылаясь на заявления Блинкена о С-400, турецкий генерал сказал: «Администрация Байдена, еще не приступив к своим обязанностям, уже угрожает Турции», сообщает Ermenihaber.com. (Перевод Инфотека 24)
В интервью Sputnik турецкий генерал выразил обеспокоенность тем, что Блинкен, баллотирующийся на пост госсекретаря, назвал Турцию «так называемым союзником, который находится на одной орбите с противниками США».
Он обращает внимание на ту часть речи Блинкена, в которой говорится: «Турция – союзник, который иногда действует не так, как должен, очевидно, что это очень серьезная проблема для нас».
Пекин отмечает, что этим новая администрация США показывает, что хочет видеть Турцию, которая будет подчиняться Вашингтону.