Իրավական05:59, 20 Մարտ 2019
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նորից խոսել է մահապատժի օրենքի վերականգնման մասին։ Այդ կապակցությամբ նա մասնավորապես ասել է.
«Մենք սխալ թույլ տվեցինք, երբ վերացրեցինք մահապատիժը։ Ըստ իս՝  դա սխալ էր։ Ինչո՞ւ, որովհետև 2016թ. հուլիսի 15-ին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձի ժամանակ զոհվեց 251 քաղաքացի։ Եվ եթե նույնիսկ մեղավորների նկատմամբ պատիժը խստացվի, կամ ցմահ բանտարկության դատապարտվեն, մեկ է, ձեռքս չի գնա կերակրել նրանց բանտերում։ Ես միշտ ասել եմ, եթե մեր խորհրդարանը դրա մասին որոշում կայացնի, ես անկասկած դա կվավերացնեմ»։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում վերջին անգամ մահապատիժ կիրառվել է 1984թ.: Իսկ 2002թ. եվրաինտեգրման բանակցությունների շրջանակներում մահապատիժը երկրում օրենքով արգելվել էր:

Регион06:46, 20 Март 2019
"Мы допустили ошибку, когда отменили смертную казнь. Мне кажется, что это ошибка. Почему? В ночь на 15 июля [2016 года в ходе попытки переворота] погиб 251 наш гражданин. Даже если они проведут жизнь за решеткой, меня задевает тот факт, что их нужно кормить. Если в этой связи наш парламент примет решение [о возобновлении смертной казни], то я его ратифицирую", - сказал Эрдоган.
Напомним,что последний смертный приговор в Турции был приведен в исполнение в 1984 году. В 2004 году смертная казнь в стране была отменена в рамках попыток Турции вступить в Европейский союз.