Իրավական08:11, 22 Ապրիլ 2019
Թուրքական դատարանը Ինտերպոլից պահանջել է «կարմիր ցուցակի» (միջազգային հետախոուզում) մեջ ներառել թուրքական ընդդիմադիր «Sozcu» թերթի սեփականատեր Բուրաք Աքբային:
Աղբյուրի պնդմամբ՝ մինչ այդ թուրքական դատախազությունն Աքբայի վերաբերյալ ապացույցներ է ներկայացրել դատարանին, որում ներկայացված էր նրա կապը Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող գյուլենական համայնքի հետ։
Նույն գործի շրջանակներում դատախազությունը պահանջել է 5-10 տարվա ազատազրկման դատապարտել «Sozcu» թերթի 8 թղթակցի, որոնք ըստ դատախազության՝ նույնպես առնչություն ունեն գյուլենական համայնքի հետ։
Թուրքական դատարանը Բուրաք Աքբայի գործը տարանջատել է քրգործով անցնող մյուս կասկածյալների գործերից, քանի որ «Sozcu»-ի սեփականատերը Թուրքիայի սահմաններից դուրս է գտնվում։ Իսկ մնացածները կալանավորված են։ Նրանց արդեն առաջադրվել է մեղադրանք, իսկ Աքբայի նկատմամբ մեղադրական եզրակացություն առայժմ չկա։
Այդ հանգամանքն էլ առաջացրել է Աքբայի դժգոհության պատճառը, որ առանց մեղադրական եզրակացության, թուրքական դատարանը Ինտերպոլից պահանջում է կարմիր ցուցակի մեջ ներառել Աքբային։ Այդ գործով հաջորդ դատական նիստը կկայանա հունիսի 14-ին։

Право08:17, 22 Апрель 2019
Турецкий суд призвал Интерпол выдать «красное уведомление» на владельца Sözcü, одной из немногих турецких газет, которое всё ещё осмеливается открыто критиковать правительство президента Реджепа Тайипа Эрдоганa.
Суд принял ходатайство прокуратуры с требованием выдать «красное уведомление» в отношении Бурака Акбая, а также приговорить к лишению свободы сроком от пяти до десяти лет сотрудников независимой газеты Sözcü, включая журналистов Неджати Догру и Эмина Чолашана, по обвинению в связях с движением Фетхуллаха Гюленаа.
Sözcü получила известность благодаря критике в адрес сторонников Гюлена ещё во времена, когда группа была довольно близка к правительству Эрдогана. Суд отделил материалы по делу Бурака Абая, который находится за пределами Турции, и призвал Интерпол выдать «красное уведомление» на его арест. Следующее слушание по делу назначено на 14 июня.
Адвокаты выразили протест против данного решения, заявив, что они не ознакомились с экспертным заключением, сообщает Sözcü.
«Вы ещё не зачитали нам обвинительный акт. Экспертное заключение было опубликовано сегодня в газете Sabah хотя и не было нам представлено», – сказал адвокат защиты Джелал Юлген судьям.