Իրավական12:35, 30 Մայիս 2019
Թուրքիայում ազատ է արձակել NASA-ի աշխատակից ազգությամբ թուրք Սերքան Գյոլգենին, ով ԱՄՆ-ի քաղաքացի է։ Նա 3 տարի առաջ էր կալանավորվել Թուրքիայում։ Նրան մեղադրում էին Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող գյուլենական համայնքի հետ կապեր ունենալու մեջ։ Գյոլգեին սպառնում էր մինչև 15 տարվա ազատազրկում։
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության խոսնակ Մորգան Օրթաջուսը թեմայի շուրջ հայտարարություն է արել` ողջունելով Գյոլգեի ազատ արձակումը։
Թուրքական աղբյուրը նշում  է, որ ազատ արձակվածի փաստաբաններից մեկը ազգությամբ  հայ  Ջեմ Հալավուրթն է։
ԱՄՆ-ն վաղուց կոչ էր անում Թուրքիային ազատ արձակել իր քաղաքացուն։
Հիշեցնենք, որ Գյոլգեն կալանավորվել էր 2016թ-ին։ Նա արձակուրդի ընթացքում այցելել էր Թուրքիայի Հաթայ նահանգ, իր ծնողներին տեսակցելու համար։

Право13:55, 30 Май 2019
Власти Турции освободили из тюрьмы 39-летнего  научного сотрудника NASA турецкого происхождения Серкана Гёльге, который был гражданином США.
Арест сотрудника был связан с попыткой военного переворота. Сотрудники турецких правоохранительных органов решили, что Серкан Гельге состоит в движении проповедника Фетхуллаха Гюлена (FETO).
По словам Кубры Гельге, жены ученого, Серкан уже покинул тюрьму и направляется вместе с родителями в их дом в Хатае, куда приехал отдыхать.
Госдеп США приветствовал освобождение сотрудника НАСА.
Серкан Гельге был арестован в 2016 году, когда приехал из Соединенных Штатов в Турцию в отпуск, чтобы повидаться с семьей. Родители ученого проживают в области Хатай у границы с Сирией.