Իրավական10:27, 24 Հուլիս 2019
Թուրքական լրատվական կայքերը հայտնում են, որ հուլիսի 24-ին վաղ առավոտյան Կարս նահանգում իրականացված հատուկ գործողությունների շրջանակներում ձերբակալվել են Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (ԺԴԿ-HDP) կուսակցության նախկին և ներկայիս գործիչներ։
Թվով 12 ձերբակալվածների մեջ է նաև 2018 թվականի հուլիսի 24-ին Հայաստանի սահմանը ապօրինի հատած Ումութ Ալի Օզմենի հայրը՝ Մուսթաֆա Օզմենը։
Որպես «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (ԺԴԿ-HDP) կուսակցության Աքյաքա շրջանի նախկին նախագահ ներկայացված Մուսթաֆա Օզմենը ձերբակալվել է ահաբեկչական խմբավորմանն անդամակցելու մեղադրանքով։
Կարսի ոստիկանության ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչության իրականացրած գործողությունների արդյունքում ձերբակալվել են նաև «HDP» կուսակցության Կարսի նահանգային վարչության նախկին նախագահ Իդրիս Աղբաբան, Մարդու իրավունքների կազմակերպության (İHD) Կարսի գրասենյակի ղեկավար Գյուլդանե Քըլըչը, HDP ղեկավարներից Նուրիյե Էրքմենը, Թուղբա Յաղըշլըն, Օքթայ Թյուլը, HDP-ից Կարսի քաղաքապետարանի  ավագանու անդամ Մունեվվեր Սուբաշըն։
Ընդհանուր առմամբ Թուրքիայում վերջին ժամանակաշրջանում մեծ թափ են ստացել HDP-ական գործիչների դեմ իրականացվող հետապնդումները։ Նրանք բոլորն էլ հիմնականում մեղադրվում են ահաբեկչական խմբավորմանն աջակցելու կամ անդամակցելու մեջ։
Հիշեցնենք, որ Մուսթաֆա Օզմենի որդին՝ Ումութ Ալի Օզմենը 2018 թվականի հուլիսի 24-ին ապօրինի հատել էլ Հայաստան-Թուրքիա սահմանը և բերման էր ենթարկվել իրավապահ մարմինների կողմից։ Շուրջ 64 օր կալանավորի կարգավիճակում Հայաստանում մնալուց հետո Ումութ Ալի Օզմենն ազատ էր արձակվել և վերադարձել Թուրքիա։ Հայաստանում եղած ժամանակամիջոցում  նրան այցելել էր նաև հայրը՝ Մուսթաֆա Օզմենը։

Право12:44, 24 Июль 2019
В Турции продолжаются массовые преследования в отношении членов прокурдской "Демократической партии народов" .
Турецкие СМИ сообщают, что 24-го июля в провинции Карс, во время спецоперации проведенной местными правоохранительными органами,были задержаны десятки бывших и действующих членов ДПН.
В числе задержанных также был Мустафа Озмен, которого турецкий источник представляет в качестве  бывшего главы регионального  отделения "Демократической партии народов" округа Акяка (Карс).
Как остальные задержанные, так и Озмен, обвиняются в членстве в террористической организации (ред- Рабочая партия Курдистана - РПК, которая признана в Турции таковой).
В числе задержанных были и другие чиновники и представители ДПН.
В последнее время представители прокурдской партии  становятся мишенью турецких правоохранительных органов. Массовые аресты и преследования продолжаются по сей день. Почти все задержанные обвиняются в пособничестве терроризму.
Напомним, что Мустафа Озмен является отцом Умута Озмена, который 24-ого июля 2018 года, нелегально пересек армяно-турецкую границу и был задержан в Армении. По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам статьи 329 УК РА – незаконное пересечение государственной границы. Но вскоре Озмен был отпущен, после чего вернулся Турцию.