Իրավական13:28, 31 Հուլիս 2019
Կալիֆորնիայի Պայմանական ազատ արձակման խորհուրդը հուլիսի 25-ին մերժել է  Համբիկ Սասունյանի՝ պայմանական ազատ արձակման վերաբերյալ 2021թ նախատեսվող դատական նիստը ավելի վաղ անցկացնելու դիմումը։
Համբիկ Սասունյանը եղել է «Հայկական Ցեղասպանության Արդարության մարտիկներ» գաղտնի կազմակերպության անդամ։
Ավելի վաղ, այս տարվա մայիսի 30-ին Կալիֆորնիայի Պայմանական ազատ արձակման խորհուրդը նամակ էր հղել Թուրքիայի իշխանություններին՝ տեղեկացնելով, որ խորհրդին դիմում է ներկայացվել Համբիկ Սասունյանի պայմանական ազատ արձակման վերաբերյալ դատական նիստը անցկացնել ավելի վաղ քան սահմանված է։ Խորհուրդը պահանջել էր, որ թուրքական կողմը այս հարցում հայտնի իր դիրքորոշումը, ինչին ի պատասխան Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ս.թ. հունիսի 27-ին հարցի վերաբերյալ իր առարկությունն էր հայտնել խորհրդին։
2017-ին էլ ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիայի նահանգապետ Ջերի Բրաունը խոչընդոտել էր 1982-ին Լոս Անջելեսում Թուրքիայի հյուպատոսին գնդակահարած ու ցմահ ազատազրկման դատապարտված Համբիկ Սասունյանին պայմանական ազատ արձակմանը:
Նահանգապետի կողմից գործընթացը կանխելուն նպաստել էին թուրք-ամերիկյան միությունների բազմաթիվ կոչերը, ինչպես նաև անձամբ ԱՄՆ-ի նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլլերսոնին և ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարի մարտի 28-ին Կալիֆորնիայի նահանգապետարանին հղված նամակները:
Հիշեցնենք, որ Համբիկ Սասունյան (ծնվել է 1963թ. Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում), եղել է «Հայկական Ցեղասպանության Արդարության մարտիկներ» գաղտնի կազմակերպության անդամ։ 1982թ. հունվարի 28-ի առավոտյան 19-ամյա Համբիկը Լոս Անջելեսում, Ուիլշիր Բուլվարի և Կոմստոկ փողոցի խաչմերուկում գնդակահարել է Թուրքիայի հյուպատոս Քեմալ Արըքանին, երբ նրա ավտոմեքենան կանգնած էր կարմիր լույսի տակ։ Ձերբակալությունից հետո ԱՄՆ դատարանը նրան դատապարտում է ցմահ ազատազրկման, առանց բողոքարկման իրավունքի։ Համբիկ Սասունյանը պատիժը կրում է ԱՄՆ Սեն Լուիս Օբիսպո բանտում։ Երկու անգամ՝ 2006 և 2010 թվականներին ԱՄՆ դատարանը մերժել էր Սասունյանի ներում ստանալու խնդրանքը:

Право17:47, 31 Июль 2019
Совет по условно-досрочному освобождению штата Калифорния 25 июля отклонил ходатайство о проведении судебного заседания об условно-досрочном освобождении Амбика Сасуняна, назначенного на 2021 год.
Сасунян являлся членом тайной организации «Воины справедливости армянского геноцида» (J.C.A.G). Он родился в 1963 году в Бейруте. 28 января 1982 года 19-летний Сасунян в Лос-Анджелесе застрелил консула Турции Кемаля Арыкани, после чего был осужден на пожизненное лишение свободы. В 2006 и 2010 гг. американский суд отклонил ходатайство защиты осужденного о помиловании. В настоящее время Сасунян отбывает наказание в тюрьме Обиспо г. Сент-Луиса.
В мае текущего года Совет Калифорнии по УДО направил письмо властям Турции, сообщив о том, что получил ходатайство о перенесении заседания по делу Сасуняна. Совет потребовал, чтобы турецкая сторона выразила свою позицию по данному вопросу. В результате МИД Турции 27 июня направил протест.
Напомним, что в 2017 году губернатор штата Калифорния Джерри Браун препятствовал условно-досрочному освобождению Амбика Сасуняна. Способствовали этому многочисленные призывы турецко-американских организаций, лично экс-госсекретарь Рекс Тиллерсон, а также письмо министра юстиции США, направленное губернатору Калифорнии.