Իրավական12:10, 30 Դեկտեմբեր 2019
Դեկտեմբերի 27-ին Կալիֆորնիայի դատարանը 37 տարի ազատազրկումից հետո բավարարել է Համբիկ Սասունյանի հայցը  վաղաժամ ազատ արձակման մասին։ Լիբանանահայ Սասունյանը 1982-ին Լոս Անջելեսում գնդակահարել էր Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոս Քեմալ Արըքանին, այնուհետև դատապարտվել ցմահ ազատազրկման:
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը դատարանի որոշումը դատապարտող հայտարարությամբ է հանդես եկել:
«Մենք խստորեն դատապարտում և մերժում ենք այդ որոշումը, որը դեռ կարող է բողոքարկվել»։
Հիշեցնենք, որ Համբիկ Սասունյանը (ծնվել է 1963թ. Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում), եղել է «Հայկական Ցեղասպանության Արդարության մարտիկներ» գաղտնի կազմակերպության անդամ։ 1982թ. հունվարի 28-ի առավոտյան 19-ամյա Համբիկը Լոս Անջելեսում, Ուիլշիր Բուլվարի և Կոմստոկ փողոցի խաչմերուկում գնդակահարել է Թուրքիայի հյուպատոս Քեմալ Արըքանին, երբ նրա ավտոմեքենան կանգնած է եղել կարմիր լույսի տակ։
Ձերբակալությունից հետո ԱՄՆ դատարանը նրան դատապարտում է ցմահ ազատազրկման, առանց բողոքարկման իրավունքի։ Համբիկ Սասունյանը պատիժը կրում է ԱՄՆ Սեն Լուիս Օբիսպո բանտում։ Երկու անգամ՝ 2006 և 2010 թվականներին ամերիկյան դատարանը մերժել էր Սասունյանի ներում ստանալու խնդրանքը: Վաղաժամ ազատման մասին Սասունյանի պաշտպանների նախորդ հայցերը մերժվել էին։

Право11:46, 30 Декабрь 2019
27-го декабря в Калифорнии был условно-досрочно освобожден член организации «Воина справедливости армянского геноцида» (J.C.A.G) Гарри Хампиг Сасунян.
Сасунян отбывал пожизненный срок заключения за убийство генерального консула Турции в Лос-Анджелесе с 1982 года. Однако, после многократных попыток, суд одобрил ходатайство об условном освобождении.
Турция уже осудило данное решение суда, а министерство иностранных дел выпустило ноту протеста, в котором в частности говорится: “Мы сожалеем о том, что Хампиг Сасунян, террорист, убивший Кемаля Арикана, был условно-досрочно освобожден во время слушаний в Калифорнии 27 декабря 2019 года, несмотря на наши усилия”. Турецкая сторона надеется, что губернатор Калифорнии, как и в 2016 году, не утвердит постановление суда и наложит на него вето.