Իրավական11:44, 08 Հունվար 2021
Թուրքական դատարանը պոլսահայ լրագրող, «Ակօս» թերթի հիմնադիր և նախկին խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով հունվարի 6-ին որոշում է կայացրել ձերբակալել երկու նախկին պետծառայողների:
Թուրքական ժանդարմերիայի հետախուզության երկու նախկին սպաները՝ Վեյսալ Շահինը և Վոլքան Շահինը, կալանավորվել են Դինքի սպանության ծրագրի մասին տեղյալ լինելու և այն թաքցնելու համար։
Նշվում է, որ հետաքննության արդյունքում պարզվել է, որ հիշյալ սպաները տեղյակ են եղել Դինքի սպանության դավադրության մասին, սակայն ոչ մի գործողություն չեն ձեռնարկել։
Ըստ այդմ, Ստամբուլի դատարանը ձերբակալել է նրանց։ Դինքի գործով հաջորդ դատական նիստը նշանակված է հունվարի 8-ին։
Հիշեցնենք, որ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007թ.-ի հունվարի 19-ին` Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում գտնվող «Ակօս» թերթի խմբագրատան առջև` 16-ամյա թուրք ազգայնական Օգյուն Սամասթի կրակոցից։

Право10:25, 08 январь 2021
Суд Стамбула отправил под стражу двух экс-офицеров госбезопасности Турции, в связи с делом об убийстве известного журналиста армянского происхождения, редактора газеты "Акос" Гранта Динка.
Волкан Шахин и Вейсал Шахин были признаны виновными в том, что знали о готовившемся убийстве, но ничего не предприняли, сообщает турецкое агентство Anadolu со ссылкой на собеседника в судебной системе, говорившего на условиях анонимности.
Еще два фигуранта по делу, Али Оз, бывший офицер жандармерии (спецназа), а также Эджевит Эмир, остаются под подпиской о невыезде из Турции, а еще один, Эмре Чингез – из Стамбула.
Следующее заседание суда состоится 8 января.
Грант Динк, редактор армянской газеты "Акос", выходящей в Стамбуле (Константинополе), был убит в январе 2007 года несовершеннолетним турецким экстремистом Огюном Самастом. Убийство произошло средь бела дня недалеко от редакции газеты.