Հասարակական11:20, 28 Մարտ 2019
Թուրքիայում առնվազն 100․000 ռուս է բնակվում։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան գլխավոր քարտուղար և մշակույթի հարցերով կցորդ Ալեքսանդր Սոտնիչենկոն։
Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերություններին նվիրված կոնֆերանսում ելույթի ժամանակ Սոտնիչենկոն նշել է, որ երկու երկրների միջև առևտրային կապերից առավել իր կարծիքով կարևոր են երկկողմ  քաղաքական և մշակութային  կապերը։
Նա նաև կարևորել է Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև այնպիսի ծրագրերի իրականացումը, ինչպիսիք են «Թուրքական հոսք» գազամուղի և «Աքքույու» ատոմակայանի կառուցման, ինչպես նաև՝ «S-400» ՀՕՊ համակարգերի վաճառքի նախագծերը։
Սոտնիչենկոն ընդգծել է, որ ի հեճուկս արտաքին ճնշումների Թուրքիայի կողմից «S-400» ՀՕՊ համակարգերի գնումը չափազանց կարևոր է, քանի որ դա Թուրքիայի անկախության վկայությունը կարող է լինել։ Նա հավելել է, որ երկու երկրների միջև նախկինում ծագած տարաձայնությունները արդեն հաղթահարվել են և կողմերի միջև ակտիվ համագործակցություն է հաստատվել, քանի որ և Ռուսաստանը, և Թուրքիան ձգտում են խաղաղություն ապահովել տարածաշրջանում։
Սոտնիչենկոն հիշեցրել է նաև, որ 2019թ․ հայտարարված է ռուս-թուրքական մշակութային կապերի տարի և առաջիկայում այդ առնչությամբ մի շարք երկկողմ մշակութային միջոցառումներ են նախատեսված։ Ըստ նրա՝ 2018թ․ Թուրքիա է այցելել 5 միլիոնից ավելիզբոսաշրջիկ, այս տարի ակնկալվում է, որ ռուս զբոսաշրջիկների թիվն ավելի մեծ կլինի։ Ռուսաստանի ներկայացուցչի պնդմամբ՝ ռուսերենը Թուրքիայում ամենից շատ տարածված երրորդ լեզուն է՝ թուրքերենից և անգլերենից հետո։

ОБЩЕСТВО13:51, 28 Март 2019
В Турции на данный момент проживают 100.000 россиян .Об этом заявил первый секретарь, атташе по культуре посольства РФ в Турции Александр Анатольевич Сотниченко.
Российский дипломат  принял участие в конференции, которая была посвящена российско-турецким отношениям. Во время конференции Сотниченько отметил, что  русско-турецкие отношения  на данном этапе во многих сферах находятся на высшем уровне.
В частности развивается  также туризм. По его словам, в 2018 году более 5 миллионов туристов посетили Турцию, а 2019  году ожидается, что число российских туристов увеличится. Также он заметил, что третьим по популярности языком в Турции, после турецкого и английского, является русский.
Касаясь военного, экономического и энергетического  сотрудничество  между двумя странами, он подчеркнул важность реализации  таких широкомасштабных проектов между двумя странами, как строительство газопровода "Турецкий поток" и АЭС "Аккую", а также систем противовоздушной обороны С-400.
Сотниченко подчеркнул, что, несмотря на внешнее давление, покупка зенитно-ракетных комплексов С-400 чрезвычайно важна для Турции. Он добавил, что разногласия между двумя странами уже преодолены, и между сторонами установлено активное сотрудничество.