Հասարակական10:46, 10 Մայիս 2019
Օրերս «Facebook»-ի օգտատերերի շրջանում շրջանառության մեջ է դրվել մի լուսանկար, որ թուրքական դպրոցներում ազգային խտրականության ու թշնամանքի քարոզի ակնհայտ ապացույցն է։
Օգտատերերից մեկի մեկնաբանության համաձայն՝ լուսանկարը արվել է մանկական թեստերի դասագրքից։ Գրքում մասնավորապես ասվում է․
«Թուրքական աշխարհը ներկայացնող մի շարք պետություններ տարածվում են Միջին Ասիայից մինչև Եվրոպա ձգվող տարածաշրջանում։ Ստեղծվել են բազմաթիվ եղբայրական երկրներ, որոնց հետ մենք պատմական կապեր ու մշակութային ընդհանրություններ ունենք։
Ստորև նշվածներից ո՞րը չի կարող մեզ հետ ընդհանուր մշակութային արժեքներ ունեցող եղբայրական պետություն համարվել։

ОБЩЕСТВО11:46, 10 Май 2019
В турецких школах продолжают встречаться очевидные случаи национальной дискриминации и враждебности.
Среди турецких пользователей Facebook в последние дни была распространена фотография из турецкого учебника с тестами, в которой продемонстрирован подобный случай.
По словам  одного пользователя, в одном из тестов ученикам был задан следующий вопрос:
''Ряд государств, представляющих турецкий мир, простираются от Центральной Азии до Европы. Было создано много братских стран, с которыми у нас есть исторические связи и культурные сходства.
Из нижеперечисленных стран, кого нельзя считать братской страной для нас и с кем мы не имеем общекультурные ценности?