Հասարակական11:46, 31 Մայիս 2019
2019թ. հունվարից մինչև ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում Թուրքիա մեկնած զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 12.22 տոկոս և կազմել է շուրջ 8մլն 753.000 մարդ։ Այս տվյալը հրապարակել է Թուրքիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարարությունը։
2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 2019-ի հունվար-ապրիլ հատվածում  35 տոկոսով  աճել է Ռուսաստանից Թուրքիա մեկնող զբոսաշրջիկների թիվը։  Իսկ Գերմանիայից Թուրքիա մեկնող զբոսաշրջիկների թիվը աճել է 50 տոկոսով։
Ապրիլին ամենաշատը Ռուսաստանից են զբոսաշրջիկներ մեկնել Թուրքիա (391.579)։ Այդ ցուցանիշը 37 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ամսվա ցուցանիշներին։ Այնուհետեև գալիս են Գերմանիայից Թուրքիա մեկնած զբոսաշրջիկները (376.059) 3-րդ հորիզոնականում են Բուլղարացի տուրիստները (256.072)։
Իսկ հունվարից մինչև ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում ամենաշատ թվով զբոսաշրջիկներ Թուրքիա են մեկնել Գերմանիայից (803.483)։ Իսկ երկրորդ և երրորդ հորիզոնականներում Բուլղարիայից ու Ռուսաստանից մեկնած զբոսաշրջիկներն են։

ОБЩЕСТВО12:13, 31 Май 2019
Число посетивших Турцию иностранных туристов с начала года (январь-апрель) выросло на 12,22 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года - до 8,753 миллиона. Об этом сообщает Министерство культуры и туризма Турции.
По данным ведомства, турпоток в Турцию в апреле 2019 года вырос на 24,01 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В указанный период Турцию посетило 3,293 миллиона иностранных туристов, что является рекордным показателем, говорится в сообщении.
В сообщении отмечается, что зафиксирован рост турпотока в Турцию из России на 35 процентов и Германии на 50 процентов по сравнению с январем-апрелем прошлого года.
Больше всего туристов в апреле прибыло в Турцию из России. Так, число российских туристов в Турции в указанный период выросло на 33,77 процента - до 391579. Далее следуют Германия (рост на 47,55 процента - до 376059, Болгария (рост на 26,75 процента – до 256072), Великобритания и Грузия.
Наибольшее число туристов, посетивших Турцию в январе-апреле, пришлось на Германию. Так, число немецких туристов в Турции в указанный период выросло на 19,63 процента – до 803483. Второе место по этому показателю заняла Болгария (рост на 27,45 процента - до 738784), третье – Россия (рост на 35,46 процента - до 710293). Далее следуют Иран и Грузия.