Հասարակական12:53, 01 Հունիս 2020
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր ուժ համարվող «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցությունից ընտրված Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն այցելել է Սկյուտար շրջանի Քուզգունջուք թաղամասում գտնվող հայկական Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, որն օրեր առաջ հարձակման էր ենթարկվել։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, օրեր առաջ անհայտ անձը վայրագորեն պոկել ու մայթին էր նետել եկեղեցու մուտքի դարպասների վրայի խաչը։ Ատելության հողի վրա իրականացված հարձակման պահն արձանագրել էին եկեղեցու անվտանգության տեսախցիկները։
Իմամօղլուի հետ եկեղեցի է այցելել նաև Ստամբուլի Սկյուտար շրջանի համայնքապետ Հիլմի Թյուրքմենը։
Ինչպես փոխանցում է թուրքական աղբյուրը, նրանք եկեղեցում դեպքի մասին տեղեկություն են ստացել եկեղեցու հիմնադրամի ղեկավար Էդվարդ Այվազյանից։
Այվազյանը հայտնել է, որ պոկված խաչի փոխարեն նորն են տեղադրել։
Ստամբուլի քաղաքապետը նշել է, որ ցավում է կատարվածի համար։
«Աղոթեք մեզ համար, աղոթեք մեր առողջության, մեր հաջողությունների և այս քաղաքի գեղեցկության համար։ Ձեր համայնքի բոլոր անդամներին փոխանցեք մեր սերն ու հարգանքը։ Հարձակում, որը կատարվել է սրբավայրի նկատմամբ, ո՛ր կրոնին էլ, որ պատկանի, կատարվել է բոլորիս դեմ»,-ասել է Իմամօղլուն՝ Այվազյանին։

ОБЩЕСТВО16:51, 01 Июнь 2020
Мэр Стамбула Экрем Имамоглу, избранный от главной оппозиционной Республиканской народной партией Турции, посетил армянскую Церковь Святого Григория Просветителя, на которую напали несколько дней назад в Кузгунджукском квартале Скутарского района.
Как ранее сообщал Ermenihaber.am, несколько дней назад неизвестный жестоко сорвал крест на входных воротах церкви и бросил на тротуар. Момент нападения был зафиксирован камерами безопасности церкви.
Гимли Тюркмен, глава Скутарского района Стамбула, также посетил церковь вместе с Имамоглу.
Согласно турецкому источнику, они получили информацию об инциденте в церкви от главы церковного фонда Эдуарда Айвазяна. Айвазян сказал, что вместо сорванного креста они установили новый.
Мэр Стамбула отметил, что сожалеет о случившемся.
«Молитесь за нас, молитесь за наше здоровье, наш успех и красоту этого города. Передайте нашу любовь и уважение всем членам вашей общины. Нападение на святилище, независимо от того, к какой религии оно принадлежит, было совершено против всех нас », – сказал Имамоглу.