Հասարակական16:30, 01 Հունիս 2020
Մայիսի 31-ին Անկարայում 20-ամյա երիտասարդ է սպանվել ավտոմեքենայում քրդակա երաժշտություն միացնելու պատճառով։
Բարըշ Չաքանի ընտանիքի անդամները «Mezopotamya» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել են, որ Չաքանի սպանության պատճառը քրդական երաժշտություն լսելն է։
Մինչդեռ Անկարայի  նահանգապետարանը հայտարարություն է տարածել, ըստ որի՝ ազանի ժամանակ (մուսուլմանական աղոթքի կանչ) Չաքանը ավտոմեքենայում բարձր երաժշտություն է միացրել և դեպքը տեղի է ունեցել վերջինիս նախազգուշացնելուց անմիջապես հետո։
Նշվում է, որ 3 հանցագործ դանակով հարվածել են երիտասարդի սրտին։  Դեպքի առնչությամբ Անկարայի հանրապետական դատախազությունը հետաքննություն է սկսել։ Հանցագործները ձերբակալել են։
Չաքանի հարազատներից մեկը լրատվամիջոցին պատմել է, որ մինչ այդ քրդական երաժշտություն լսելու պատճառով  իրենք նույնպես հարձակման են ենթարկվել։

ОБЩЕСТВО10:50, 02 Июнь 2020
Барыш Чакан был ранен в сердце за то, что вечером 31 мая в 22:30 по местному времени слушал курдскую музыку.
Расистское нападение произошло в районе Алсанджак на западе Анкары. Трое нападавших были задержаны.
В турецких новостях цитировалась его семья, которая сказала, что Чакан вышел ночью из дома, чтобы посидеть в парке со своими друзьями, но подвергся нападению со стороны группы из трех человек, потому что он слушал курдскую музыку.
Чакан, которому в результате нападения было нанесено ножевое ранение в сердце, скончался на месте, но был доставлен в частную больницу.
Доган Чакан, двоюродный брат Барыша, сказал, что похороны состоятся сегодня. Он также сообщил, что ранее на него нападали за то, что он слушал курдскую музыку.
Это жуткое убийство на почве расизма прокомментировал в Twitter глава “Сирийских демократических сил” Мустафа Бали.
“Вчера вечером в Анкаре 20-летний Барыш Чакан был зарезан тремя мужчинами-турками из-за того, что он слушал на своем балконе курдскую музыку.
Турецкий фашизм стал сильнее из-за политики Эрдогана, Турция не оправится, пока политика Эрдогана не будет криминализована”, – написал Бали.