Հասարակական14:26, 26 Հունվար 2021
Թուրքիայի արևմտյան Քյութահիա նահանգում ավերել են Սուրբ Թորոս հայկական եկեղեցին։ Այս մասին գրառում է արել իրավապաշտպան Արլեթ Նաթալի Ավազյանը։ Նա հայտնի է թուրքական իշխանություններին հասցեագրված սուր քննադատություններով։
«Դուք ընդհանրապես հարգանք չունե՞ք պատմության նկատմամբ։ Հայերի պատմությունը ոչնչացնելով՝ այս հողերում հայերի գոյությունն է՞լ եք անտեսելու»,- գրել է իրավապաշտպանը և հիշեցրել Սուրբ Թորոս եկեղեցու պատմությունը՝ հղում անելով հայ մտավորական Արշակ Ալբոյաջյանի գրքին, որտեղ հեղինակը պատմում է եկեղեցու տարածք կատարած իր այցի մասին։
Սուրբ Թորոս եկեղեցին կառուցվել է Օսմանյան կայսրության Մուրադ սուլթանի օրոք։ Թեև եկեղեցին 1603թ․ ջալալիական ապստամբության ժամանակ քանդվել է, բայց այնուհետև վերակառուցվել է։  Ալբոյաջյանի գրքում նշվում է, որ մարդիկ հավատում են, որ Սուրբ Թորոսի ձիու պայտի հետքը գտնվում է հենց այն ժայռաբեկորի վրա, որտեղ կառուցվել է եկեղեցին։ Ըստ ավանդության՝ թուրք կանայք հիվանդություններից բուժվելու համար գալիս նստում էին եկեղեցու մոտ և հոգևորականներին խնդրում սուրբ գիրք կարդալ։
Եկեղեցին ժամանակին ծառայել է նաև որպես հանդիսությունների սրահ, ապա՝ ամբողջովին փակվել։ Պատմելով եկեղեցի կատարած այցի մասին՝ Ալբոյաջյանը գրել է. «Այժմ Սուրբ Թորոս եկեղեցու դրսի դռանը փակցված է այս ցուցանակը՝ «Շենքին մոտենալը վտանգավոր է և արգելվում է»։ Մարդկանց մոտենալով, հարցնում եմ հնարավո՞ր է կապ հաստատել հանդիսությունների սրահի սեփականատիրոջ հետ: Այստեղ հին եկեղեցի է, ուզում ենք աղոթել: Բայց Սուլեյման անունով մեկը պատասխանեց, որ բանալիները հանձնել է սեփականատիրոջը։ Վերջինիս հետ հեռախոսով խոսեցինք և ասաց, որ թույլ չի տա ներս մտնել»:

ОБЩЕСТВО16:27, 26 январь 2021
Армянская церковь Св. Тороса была разрушена в западной турецкой провинции Кутахья. Об этом сообщила правозащитница Арлет Натали Авазян. Она известна своей резкой критикой турецких властей, сообщает Инфотека 24, ссылаясь на Ermenihaber.am.
“Вы вообще не уважаете историю? Уничтожая историю армян, неужели вы проигнорируете и существование армян на этих землях?” – написала правозащитница, вспоминая историю церкви Святого Тороса на основе книге армянского интеллигента Аршака Албояджяна, в которой автор рассказывает о своем посещении церкви.
Церковь Святого Тороса была построена во время правления султана Мурада Османской империи. Несмотря на то, что церковь была разрушена в 1603 году во время джалалидского восстания, позже она была восстановлена. В книге Албояджяна упоминается, что люди считают, что след подковы Святого Тороса находится на той самой скале, где была построена церковь. Согласно легенде, турчанки приходили в церковь излечиться от болезней и просили духовенство прочитать священную книгу.
Церковь когда-то служила залом торжеств, затем была полностью закрыта. Рассказывая о своем посещении церкви, Албояджян написал: «Сейчас на внешней двери церкви Святого Тороса висит табличка с надписью: «Подходить к зданию опасно, запрещено». Подходя к людям, я спрашиваю, можно ли связаться с владельцем банкетного зала. Это старая церковь, мы хотим молиться. Но некто по имени Сулейман ответил, что отдал ключи владельцу. Мы говорили с ним по телефону, и он сказал, что не впустит меня».