Հասարակական12:12, 03 Փետրվար 2021
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուի՝ Բոսֆորի համալսարանում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաների մասին գրառումը Twitter-ում արգելափակվել է։ Twitter-ն այդ գրառումը որակել է որպես  ատելության դրսևորում։
Թուրք նախարարը, վիրավորելով բողոքի ակցիաների մասնակիցներին,  ասել է. «Արդյո՞ք մենք պետք է գթասրտություն ցուցաբերենք այլասերված ԼԳՊՏ ակտիվիստների նկատմամբ, որոնք զավթել են Բոսֆորի համալսարանի շենքը»։
Տեղեկացնենք, որ բողոքի ակցիաները պայմանավորված են Բոսֆորի համալսարանի նոր ռեկտորի նշանակմամբ։ Համապատասխան որոշումը կայացվել էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից։ Համալսարանի նոր ռեկտորը Մելիհ Բուլուն է, ով 2015-ին Թուրքիայում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում առաջադրվել էր Էրդողանի ղեկավարած իշխող  «Արդարություն և զարգացում»  (ԱԶԿ-AKP) կուսակցության  կողմից:

ОБЩЕСТВО10:46, 03 Февраль 2021
Twitter расценил как «разжигание ненависти» сообщение министра внутренних дел Турции Сулеймана Сойлу, раскритиковавшего протестующих в университете Босфор и назвавшего их «ЛГБТ-извращенцами».
«Должны ли мы проявлять снисходительность извращенцам из ЛГБТ, которые оккупировали здание ректората Босфорского университета? Конечно нет!» — цитирует пост министра телеграм-канал «Повестка дня Турции».
Twitter ограничил это сообщение для показа и опубликовал прежупреждение.
В Стамбуле были задержаны 159 участников студенческих протестов в связи с назначением президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом нового ректора Босфорского университета.