Հասարակական13:55, 18 Հունիս 2021
Ռուսական կողմը հայտարարել էր, որ համաճարակային իրավիճակի անորոշությամբ պայմանավորված չեղարկվում են դեպի Թուրքիա թռիչքները։ Այնուհետև ռուսական «S7» և  «Aeroflot» ավիաընկերություններն ամբողջությամբ չեղարկեցին  ամառային սեզոնի բոլոր թռիչքները և դադարեցրեցին տոմսերի վաճառքը։
Հեղինակավոր «Forbes» ամսագրին մոտ կանգնած երկու աղբյուր հայտնում է, որ Ռուսաստանը հնարավոր է հուլիսի 1-ից վերսկսի Թուրքիայի հետ չվերթները:
Այդ աղբյուրներից մեկը հայտնում է. «Կարծես թե անվտանգ է սկսել թռիչքները դեպի Թուրքիա, որտեղ համավարակի դեպքերի թվի վերաբերյալ ցուցանիշներն արդեն կայունացել են: Հնարավոր է, որ շաբաթվա ընթացքում 7 չվերթ իրականացվի»:
Նշվում է, որ չվերթների վերսկսման ուղղությամբ պահանջները ներկայացվել են, սակայն ռուս պաշտոնյաները դեռևս վերջնական որոշում չեն կայացրել:
Հունիսի 17-ին Ռուսաստանից մասնագետների խումբ է մեկնել Թուրքիա՝ համավաճարակի հետ կապված իրավիճակն ուսումնասիրելու: Մասնագետների այցից հետո պարզ կդառնա՝ արդյոք կվերսկվեն Թուրքիայի հետ թռիչքները, թե ոչ:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի զբոսաշրջության ոլորտում ռուս զբոսաշրջիկների ունեցած դերակատարումը չափազանց կարևոր է և նման որոշման հետևանքով Թուրքիայում այս ոլորտը մեծ վնաս կարող է կրել։

ОБЩЕСТВО14:15, 18 Июнь 2021
Российский оперштаб по борьбе с коронавирусом может объявить об открытии авиасообщения с Турцией с 1 июля, так как российские курорты оказались перегружены, сообщил в пятницу журнал Forbes со ссылкой на два источника.
«Учитывая резкий скачок заболеваемости в стране, уже представляется более безопасным открыть сообщение с Турцией, где показатели уже стабилизировались», — сказал источник, уточнив, что может быть открыто семь рейсов в неделю.
Окончательного решения еще нет, пишет издание. Forbes направил запрос представителю оперативного штаба.
Группа российских экспертов 17 июня прибыла в Турцию для оценки ситуации с коронавирусом. Делегация вернется в Москву вечером 18 июня. По итогам визита будут приняты решения о возможности возобновления авиасообщения и туризма.
Россия с 15 апреля по 1 июня ограничила пассажирское авиасообщение с Турцией из-за новой вспышки коронавируса, количество рейсов сокращено до двух в неделю на взаимной основе. Их выполняют «Аэрофлот» и Turkish Airlines. 31 мая в оперативном штабе по борьбе с коронавирусной инфекцией сообщили, что Россия продлевает приостановку авиасообщения с Турцией и Танзанией до 21 июня включительно из-за сложной эпидемической ситуации по коронавирусу в этих странах.