Ունյուվարը հավաստիացրել է, որ Թուրքիան Ղարաբաղի հարցն ընկալում է որպես սեփական ազգային խնդիր:
Ազերինի համոզմամբ՝ հող գրավելու համար պետք է զոհեր տալ, ուստի նա բնական է համարում այն, որ իրենց զինվորներն ամեն օր զոհվում են:
Չավուշօղլուն «Իսլամական համագործակցություն» կազմակերպության 13-րդ գագաթաժողովում անդրադարձել է Ղարաբաղյան հիմնահարցին:
Եթե ստորագրահավաքի շրջանակներում 100.000 ստորագրություն գրանցվի, ապա Սպիտակ տունը քննարկման կդնի Ղարաբաղի վերաբերյալ ադրբեջանական պահանջները:
Ցուցարարները հրապարակից շարժվել են դեպի Հայաստանի դեսպանատուն:
«Ղարաբաղյան հարցը վաղուց դադարել է Հայաստանին և Ադրբեջանին վերաբերող խնդիր լինելուց: Այն մի հաղթաթուղթ է, որը Ռուսաստանն օգտագործում է Թուրքիայի և Արևմուտքի դեմ»:
Ըստ թուրքական լրատվամիջոցի՝ համատեղ այդ զորավարժությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի ուղերձն էր Հայաստանին:
Դատական հայցը ներկայացրել են Գիրեսունի համալսարանի ադրբեջանական ծագումով ռեկտոր Այգոյուն Աթթարը և թուրք իրավաբան Ալի Չելիքայան:
«Թուրքական պլատֆորմի» ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ իրենք կանխամտածված են Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող վահանակը տեղադրել Հայկական ժառանգության այգու հարևանությամբ:
Անկարան առաջին պաշտոնական քայլն արել է կատարել այդ ուղղությամբ:
Փարիզում ադրբեջանցիները բողոքի ակցիա են կազմակերպել Հայաստանի դեմ:
Իրանցի պրոֆեսորը նշել է, որ իրենք, ի տարբերություն Թուրքիայի, հակամարտության հարցում փորձում են չեզոքություն պահպանել:
Որպես պատճառ առաջ է քաշվում ահաբեկչական հարձակման վտանգը:
«Եթե Թուրքիան ուղղակիորեն միջամտի ղարաբաղյան գործընթացին, ապա դա կարող է, ի վերջո, հանգեցնել թուրք-ռուսական պատերազմի»:
Թուրքական կազմակերպության նախագահ Բեքիր Յըլմազը հայտարարել է, որ իրենց ստորագրահավաքը քաղաքական գործիչներին ուղղված ուղերձ է:
Ժամը 15:00-20:00-ն ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան և հարավարևելյան հատվածներում ապահովվելու է կրակի դադարեցման խիստ ռեժիմ:
Ղարաբաղի ռազմավարական նշանակությունը չի սահմանափակվում ոչ Հայաստանի և Ադրբեջանի, ոչ էլ անգամ Իրանի, Թուրքիայի և Ռուսաստանի քաղաքական շահերով:
Էրգինը, որն այժմ բնակվում է Գերմանիայում, հայտնում է, որ եկեղեցին և հարակից հողատարածքը ժառանգություն է մնացել ծնողներից:
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն խոսել է արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման ձևաչափի մասին:
Նրանք հայերին մեղադրել են Ադրբեջանի տարածքների 21 տոկոսն օկուպացնելու մեջ:
Թյուրքեշը ելույթ է ունեցել Ստամբուլում անցկացվող Եվրասիական տնտեսական գագաթնաժողովում:
Ադրբեջանական բանակը Ղարաբաղի դիրքերին հարվածելու համար օգտագործել է իսրայելական արտադրության «IAI Harop» տեսակի անօդաչու թռչող սարքեր:
Ըստ նրանց՝ 300 միլիոնանոց թուրքական աշխարհը 3 միլիոնանոց Հայաստանին նույնիսկ մի հատիկ քար չի տալու:
«Եթե մարտական գործողությունները տարածվեն մինչև այն տարածքներ, որտեղով անցնում է TANAP-ը, ապա Թուրքիան և Ռուսաստանը ևս ստիպված կլինեն հակամարտության մեջ ներգրավվել»:
ICIJ-ը հրապարակել է մի շարք երկրների ղեկավարների օֆշորային հաշիվների մասին տվյալներ:
Էրդողանը պատասխանել է Ռուսաստանի կողմից արված հայտարարությանը:
«Ցանկանաում ենք րոպե առաջ լուծվի Ղարաբաղի հարցը խաղաղ ճանապարհով և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»:
Ղարաբաղում ռազմական ագրեսիա սանձազերծած Բաքվին աջակցություն են ցուցաբերել թուրք հաքերները:
Ըստ Դեմիրթաշի՝ Թուրքիան ջանում է ավելի ոգևորել Ադրբեջանին Հայաստանի հետ բախումներում:
Հրադադարի վերաբերյալ երկկողմ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով։